Erich Mendelsohn

Erich Mendelsohn
Narození21. března 1887
Olštýn
Úmrtí15. září 1953 (ve věku 66 let) nebo 16. září 1953 (ve věku 66 let)
San Francisco
Alma materMnichovská univerzita
Vratislavská univerzita
Technická univerzita Mnichov
Technická univerzita Berlín
Povoláníarchitekt a fotograf
Významná dílaEinsteinova věž
Petersdorff Department Store
OceněníGuggenheimovo stipendium (1943)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska, umístěná na fasádě jeho rodného domu

Erich Mendelsohn (německá výslovnost: IPA: [ˈeːʁɪç ˈmɛndl̩ˌzoːn], zvuk poslech; 21. března 1887 Olštýn15. září 1953 San Francisco) byl jedním z nejvýznamnějších architektů 20. století. Jeho stavby měly v době svého vzniku značný vliv, patřily mezi hojně publikovaná a živě diskutovaná díla. Mendelsohnovy budovy lze nalézt v Německu, Polsku, Rusku, Norsku, Velké Británii, Izraeli a ve Spojených státech; jedna jeho realizace, obchodní dům Bachner, se nalézá v Ostravě v České republice.

Své představy o nové, moderní architektuře rozvíjel na základě důkladné analýzy stávajících podmínek. Svými stavbami nabídl odpovědi na otázky, které se objevují v souvislosti s proměnami stavebních technik a stavebních úkolů a v souvislosti s proměnou společenských a hospodářských struktur. Svým komplexním, tvůrčím přístupem, který stavby v jejich vnějším i vnitřním vyjádření podřizoval urbanistickému umístění a formě ovlivněné kulturní geografií, se jeho tvorba elementárně liší od ostatních proudů moderní architektury. Vzhledem k tomu, že nezaložil žádnou školu, upadl tento přístup, jakož i on sám po předčasné smrti, v zapomnění. Opětovného docenění se mu dostalo opět až v posledních[kdy?] letech.[1]

  1. STEFAN, Regina; STRAKOŠ, Martin. Erich Mendelsohn. Dynamika a funkčnost. Vize kosmopolitního architekta.. Ostrava: SPOK – spolek pro ostravskou kulturu a Galerie výtvarného umění v Ostravě, 2009. ISBN 978-80-904096-2-0. S. 13. 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by razib.in